EHA OÜ

5 soovitust vedelikupuuduse ennetamiseks eakatel

Oleme oma töös täheldanud, et paljudel eakatel on probleeme piisavas koguses vee joomisega. Vee tarbimisele tuleks suuremat tähelepanu pöörata, kuna vanemas eas on dehüdratsioon ehk vedelikupuudus väga levinud seisund. Vanurite vedelikupuuduse tekkimise põhjuseid on mitmeid. Vananedes väheneb janutunne, mispärast ei märka eakad enam piisavalt vedelikke tarbida. Lisaks väheneb vananedes organismi veesisaldus, mistõttu võib vedelikupuudus kergemini tekkida. Veel võivad teatud ravimid mõjutada keha võimet omandada vedelikku. Ka mõned terviseprobleemid ja haigused võivad põhjustada dehüdratsiooni või raskendada vee joomist. Nende seas näiteks alzheimeri tõbi, neeruhaigused, hormonaalsed probleemid, dementsus ja kontrollimatu diabeet.

Mis on vedelikupuudus?

Vedelikupuuduseks peetakse seisundit, kus keha kaotab rohkem vett kui inimene tarbib. Dehüdratsiooni tunnusteks vanuritel võib olla: madal vererõhk, tumekollane ja tugeva lõhnaga uriin, naha kuivus eriti näopiirkonnas, väsimus, orientatsiooni kaotus ja peapööritus. Sage vedelikupuudus või põhjustada vanuritel erinevaid terviseprobleeme, nagu nõrkus, mäluprobleemid, sagedased kukkumised, keskendumishäired, aeglasem reageerimisvõime, kuseteede põletikud, kõhukinnisus ja neeruhaigused.

Kui palju peab eakas päevas vett tarbima?

Vedelikupuuduse ennetamiseks peaks Tervise Arengu Instituudi andmete kohaselt tarbima päevas keskmiselt 2-3 klaasi vett, eeldusel, et enamus keha veevajadusest (1-1,2 liitrit) saadakse tervisliku ja tasakaalustatud toitumisega. Iga inimese individuaalne veevajadus sõltub kehakaalust, vanusest ja terviseseisundist, kuid soovitatav on pigem tarbida vett rohkem kui vähem. Piisavas koguses vee joomine aitab eakatel, lisaks keha normaalsele talitusele, korras hoida neerude töötamise, seedimise, vältida kuseteede probleeme ning aitab ajul paremini funktsioneerida. Seepärast oleme otsustanud kokku koguda mõningad nõuanded, mis aitavad kaasa eakate vee tarbimisele.

1. Muutke vesi maitsvaks

Kui eakale on tavaline vesi vastumeelt, võib proovida pakkuda maitsestatud vett. Siiski tuleks olla ettevaatlik poes pakutavate maitseveedega, kuna need sisaldavad tavaliselt palju suhkruid. Selle asemel saab ka kodus muuta kraanivett maitsvaks ja huvitavaks, lisades sellele erinevaid marju ja vilju. Juba paar viilu sidrunit, laimi või apelsini annab veele palju juurde. Kui happeline ei ole vanuri maole hea, võib hoopis veele lisada mõned kurgiviilud, mis muudavad vee mõnusalt mahedaks. Suvisel hooajal saab veele lisada piparmündilehti ja erinevaid marju. Viimaseid tasuks varuda ka sügavkülma, kust neid saab aastaringselt lihtsasti veele juurde lisada.

2. Jälgige vee tarbimist

Kuna vanadusega väheneb janutunne ja mälu ei ole enam nii terav, võib eakal olla raskusi meenutada, kas ta on päevas piisavalt joonud. Selle vastu aitab, kui teadlikult jälgida ja mõõta vee tarbimist. Hea moodus selleks on panna päevane veekogus valmis, kas kannu või pudelisse. Siis on eakal endal pidev ülevaade, kas ta on päeva jooksul piisavalt vett tarbinud. See viis sobib ka neile eakatele, kes ei suuda korraga suuremat kogust ära juua, vaid eelistavad vett juua vähehaaval. Vee tarbimist saab mõõta ka selle kohta päevikut pidades, kirjutades joodud kogused paberile või vihikusse. Seda moodust kasutades soovitame hoida paberit või vihikut kohe veeklaasi kõrval, et ei ununeks märkimine ära.

3. Pakkuge eakale tema meelisjooki

Kuigi puhas vesi on kõige parem kehale, võib leida sellele alternatiive, kui eakale vesi ei meeldi. Päevase vedelikuvajaduse saab täita ka teiste jookidega, näiteks mahla, smuuti või piimaga. Ka erinevad teed sobivad janu kustutamiseks, kuid siis tasuks jälgida, et need ei sisaldaks liialt kofeiini.

4. Ühendage vee joomine ravimite tarbimisega

Paljud eakad peavad igapäevaselt ravimeid tarvitama. Seega oleks üheks viisiks päevast vee tarbimist tõsta, kui ühendada vee joomine tablettide võtmisega. Kui eakas on harjunud tablettidele peale võtma ainult lonksu vett, võiks katsetada terve klaasi vee joomisega. Selle asemel, et võtta ravimite manustamiseks pool klaasi vett, pange eakale klaas täis, et ta saaks peale tableti neelamist veel mõned lonksud teha. Seda muidugi juhul kui ravimi infolehes ei ole välja toodud teisiti.

5. Kontrollige, et eakale ei valmistaks joomine raskusi

Mõnikord võib olla vähese joomise põhjuseks asjaolu, et vee joomine klaasist ei ole eakale mugav ja valmistab raskusi. Näiteks on vee joomiseks olevad klaasid või tassid liiga rasked ja ebamugavad. Siis tuleks katsetada erinevaid nõusid, et leida kõige mugavam. Abivahendite poodides on olemas ka spetsiaalseid joogitopse eakatele, mis on kerged, laia põhjaga ning sangade ja tiladega. Samuti võib katsetada kõrre kasutamist või veepudelit.

Lisaks eelpool mainitule, tuleks jälgida, et eakas saaks päevase veevajaduse kätte ka söögist. Täpsemalt saab eakate toitumise kohta lugeda siit. Kui eakal on siiski raskusi piisavas koguses vedelikku tarbimisega, tuleks sellest arstiga rääkida.