EHA OÜ

Kuidas vältida eakatel ülekuumenemist?

Suvi on oma täies hiilguses kohale jõudnud ja toonud endaga kaasa ka kuumalained. See tähendab, et õhutemperatuur võib tõusta kohati üle 30 kraadi. Kuumad ilmad suurendavad ohtu päikesepiste ja kuumarabanduse saamiseks, mis ohustab kõige rohkem just eakaid ja väikeseid lapsi. Samuti tulevad eakatele päikesepõletused kiiremini, kuna vananedes nahk õheneb. Ka on vanuritel suurem oht nahavähi tekkimiseks. Seepärast oleme me otsustanud kirja panna mõned nõuanded, mida jälgida, et vähendada ohtu kuumarabanduse ja päikesepiste saamiseks.

1. Siseruumides olemine

Ajal, mil päike on kõige intensiivsem ehk keskpäeval, tuleks vältida pikemalt õues olemist. Ka aiatööd tuleks ajastada, kas varahommikule või hilisõhtule, kus päike ei ole nii tugev ja õhutemperatuur on natuke madalam.

2. Peakatte kandmine õues

Kui õues olla, tuleks kindlasti kanda peakatet, et kaitsta ennast UV-kiirte ja temperatuuri kõikumise eest. Laiaäärne müts, näiteks kübar, aitab ära hoida ka päikesepõletust.

3. Ilmale vastava riietuse valimine

Riietades peaks lähtuma õhutemperatuurist. Palavate ilmadega soovitatakse riietuda õhku läbilaskvatesse riietesse. Vältida tuleks tumedaid riideid, sest hele värv peegeldab kuumust paremini ja aitab jahutada nahka. Eelistada tuleks mittesünteetilisi materjale ja valida hoopis linased ja puuvillased riided. Samuti võiksid riided olla vabama lõikega ja lahedamalt seljas, et aidata kaasa keha loomulikule jahutamisele.

4. Päikesekaitsevahendite kasutamine

Päikesekaitsevahendid aitavad ära hoida päikesepõletusi ning nahavähi teket. Päikesekreemi tuleks määrida nahale 30 minutit enne õue minekut, et päikesekaitse saaks toimima hakata. Kasutada tuleks vähemalt SPF 30 kreeme, mis kaitseks nii UVA- kui ka UVB-kiirguse eest, sest eakate nahk on õrnem. Ära ei tohi unustada päikesekaitsevahendite kasutamist ka huultel, kõrvadel ja kuklal. Kuna päikesekreemid ei kaitse nahka 24 tundi järjest, tuleks päeva jooksul kreemi korduvalt peale kanda, näiteks iga tunni tagant.

5. Rohke vedelikku tarbimine

Kuumade ilmadega suureneb keha higistamine, mis omakorda viib ära kehast vedeliku ja vajalikud mineraalid. Seepärast tuleks veepuuduse vältimiseks juua tavapärasemast rohkem. Kõige paremini aitab janu kustutada tavaline või mineraalvesi. Vältida tuleks magusaid karastusjooke, mis ei kustuta janu ning kohvi ja alkoholi, mis viivad kehast vedeliku välja.

6. Naha jahutamine

Palavusega tasuks päeva jooksul nahka jahutada, et vältida ülekuumenemist. Selleks sobib suurepäraselt dušš, ujumine või külma rätiku asetamine otsaette ja kaela taha.

7. Tubade jahedamana hoidmine

Kui kodus puudub kliimaseade, mis aitab siseruumide temperatuuri langetada, tuleks vältida otsese päikesevalguse paistmist tuppa. Selleks soovitame kasutada pimendavaid ruloosid või kardinaid. Lisaks aitab kaasa akende kinni hoidmine, siis kui päike on kõige intensiivsem. Pigem hoida aknaid lahti öösiti ning avada vastakuti olevad aknad, et tekiks õhuringlus. Samuti aitavad ventilaatorid õhul ringi käia ja pakuvad leevendust kuumusele.

8. Kuuma pliidi vältimine

Eakatel on suurenenud oht ülekuumenemisele köögis, kuna sealne temperatuur on tavaliselt kõrgem. Seega tuleks palaval ajal kuuma pliiti ja praeahju kasutada erilise ettevaatlikkusega. Võimalusel tasuks suurem söögitegemine jätta hommikusse ja õhtusse või valida kergemini valmivad toidud. Sealjuures ei tohiks regulaarset söömist siiski ära unustada, mis palavusega võib juhtuda. Seda seepärast, et keha kulutab kuumusega võitlemiseks rohkem energiat ning toidukordade vahelejätmisel võib eaka tervis halveneda.

8. Eaka heaolu kontrollimine

Kuumarabandus on eriti ohtlik üksi elavatele eakatele. Kuna kuumarabandusega võib kaasneda minestamine, väsimus, loid olek ja teadvuse kaotamine, ei pruugi eakas saada endale abi kutsuda. Seepärast tasuks olla üksi elava eakaga regulaarselt kontaktis ning kontrollida, et kodu ei oleks liiga kuum. Kui lähedastel ei ole endal võimalik vanuri heaolu jälgida, tasub mõelda hooldusabi tellimisele. Nii saab hooldaja käia eaka juures vastavalt vajadusele ja kontrollida muuhulgas ka seda, et eakas hoiaks ennast nendel palavatel suvekuudel.

Kui kahtlustate, et teil või kellelgi teisel on kuumarabandus, tuleb kutsuda koheselt kiirabi!